Integrated Circuits (ICs) > JM38510-38303BRA
JM38510/38303BRA
| Part Number: | JM38510/38303BRA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > JM38510-38303BRA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar buffers with 3-state outputs 20-CDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > JM38510-38303BRA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 8-ch, 4.5-V to 5.5-V bipolar buffers with 3-state outputs 20-CDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 26 ns |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/38303BRA
| Technical Drawing | View & Download JM38510-38303BRA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-38303BRA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-38303BRA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the description of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


