Integrated Circuits (ICs) > JM38510-37103BEA
JM38510/37103BEA
| Part Number: | JM38510/37103BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > JM38510-37103BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual J-K Negative-Edge-Triggered Flip-Flops With Clear And Preset 16-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > JM38510-37103BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual J-K Negative-Edge-Triggered Flip-Flops With Clear And Preset 16-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Frequency | 25 MHz |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | JK-Type |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 26 ns |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/37103BEA
| Technical Drawing | View & Download JM38510-37103BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-37103BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-37103BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-37103BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-37103BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-37103BEA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


