Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-31504BEA
JM38510/31504BEA
| Part Number: | JM38510/31504BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-31504BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, TTL, CDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-31504BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, TTL, CDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Direction | Unidirectional |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/31504BEA
| Technical Drawing | View & Download JM38510-31504BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-31504BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-31504BEA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the product's function?
What is the price of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




