Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-30602BEA
JM38510/30602BEA
| Part Number: | JM38510/30602BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-30602BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Shift Register Single 4-Bit Serial/Parallel to Parallel 16-Pin CDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > JM38510-30602BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Shift Register Single 4-Bit Serial/Parallel to Parallel 16-Pin CDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Direction | Unidirectional |
| Logic Function | Shift Register |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Direction | Unidirectional |
| Logic Function | Shift Register |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/30602BEA
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30602BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30602BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30602BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30602BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30602BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30602BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30602BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30602BEA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range of the product?
Who is the manufacturer of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


