Integrated Circuits (ICs) > JM38510-30107BEA
JM38510/30107BEA
| Part Number: | JM38510/30107BEA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > JM38510-30107BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > JM38510-30107BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple D-type Flip-Flops With Clear 16-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 40 MHz |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/30107BEA
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30107BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-30107BEA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-30107BEA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the stock availability of this product?
What is the price of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


