Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > JM38510-11703BXA
JM38510/11703BXA
| Part Number: | JM38510/11703BXA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > JM38510-11703BXA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military Grade 1.5A Adjustable Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > JM38510-11703BXA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military Grade 1.5A Adjustable Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 2 W |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments JM38510/11703BXA
| Datasheet | View & Download JM38510-11703BXA Datasheet |
| Datasheet | View & Download JM38510-11703BXA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JM38510-11703BXA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JM38510-11703BXA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

