Electronic Component
JM38510/10306BCA
| Part Number: | JM38510/10306BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Comparator Dual ±18V/36V 14-Pin CDIP Rail |
PCX has Texas Instruments Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Comparator Dual ±18V/36V 14-Pin CDIP Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Elements | 2 |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Voltage Gain | 80 dB |
Documentation for Texas Instruments JM38510/10306BCA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.