Connectors > JL-600-25-T
JL-600-25-T
| Part Number: | JL-600-25-T |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > JL-600-25-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Jumper HDR 2 POS 15.24mm Solder ST Thru-Hole |
PCX has Samtec Connectors > JL-600-25-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Jumper HDR 2 POS 15.24mm Solder ST Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Teflon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 1.14 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Pitch | 15.24 mm |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Teflon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 1.14 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Pitch | 15.24 mm |
Documentation for Samtec JL-600-25-T
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JL-600-25-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JL-600-25-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download JL-600-25-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the contact plating material?
What is the pitch of the connector?
What is the part number of the connector?
What is the housing color of the connector?
What is the contact material of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
