Integrated Circuits (ICs) > Memory > JBP28S42MJ
JBP28S42MJ
| Part Number: | JBP28S42MJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > JBP28S42MJ |
| Qty Available: | |
| Description: | 512x8 Bi-Polar P OM 20-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Memory > JBP28S42MJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
512x8 Bi-Polar P OM 20-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 70 ns |
| Density | 4 kb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 512 B |
| Memory Type | PROM |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542320070 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.2 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments JBP28S42MJ
| Datasheet | View & Download JBP28S42MJ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JBP28S42MJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JBP28S42MJ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download JBP28S42MJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download JBP28S42MJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory capacity of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the supply voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

