Electronic Component
PCX has Microchip Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Zener Single 9V 5% 500mW 2-Pin DO-7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Element Configuration | Single |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Test Current | 7.5 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Voltage | 9 V |
Documentation for Microchip JANTX1N935B
| Datasheet | View & Download JANTX1N935B Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of diode?
What is the voltage rating of the diode?
What is the power dissipation of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.