Discrete Semiconductors > Diodes > JANTX1N5299-1
JANTX1N5299-1
| Part Number: | JANTX1N5299-1 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > JANTX1N5299-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Current regulatorMilitary, MIL-PRF-19500/463 Series -65°C~175°C Max 100V |
PCX has Microchip Discrete Semiconductors > Diodes > JANTX1N5299-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current regulatorMilitary, MIL-PRF-19500/463 Series -65°C~175°C Max 100V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Element Configuration | Single |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8541100050 |
Documentation for Microchip JANTX1N5299-1
| Datasheet | View & Download JANTX1N5299-1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the packaging type for this product?
What is the product name and its specifications?
What is the industry compliance status of the product?
Are there any alternative names for the manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.