Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2944A
JAN2N2944A
| Part Number: | JAN2N2944A |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2944A |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans GP BJT PNP 10V 0.1A 3-Pin TO-46 |
PCX has Microchip Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2944A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans GP BJT PNP 10V 0.1A 3-Pin TO-46
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 15 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 10 V |
| Max Collector Current | 100 mA |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the voltage rating of the Collector Base Voltage (VCBO)?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.