Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2369A
JAN2N2369A
| Part Number: | JAN2N2369A |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2369A |
| Qty Available: | |
| Description: | Small Signal Bipolar Transistor, 0.2A I(C), 15V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-18 |
PCX has Microchip Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > JAN2N2369A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Small Signal Bipolar Transistor, 0.2A I(C), 15V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-18 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 15 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 15 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 4.5 V |
| Max Collector Current | 400 nA |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Max Power Dissipation | 360 mW |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 360 mW |
Documentation for Microchip JAN2N2369A
| Datasheet | View & Download JAN2N2369A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transistor?
What is the maximum collector current?
What is the packaging type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.