Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT7A
Intersil ZL8802ALAFT7A
| Part Number: | Intersil ZL8802ALAFT7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT7A |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Channel/Dual Phase PMBus ChargeMode Control DC/DC Digital Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Channel/Dual Phase PMBus ChargeMode Control DC/DC Digital Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Clock Sync | Yes |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 14 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 40 mA |
| Output Type | PWM |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Quiescent Current | 26 mA |
| Switching Frequency | 1.33 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Intersil Intersil ZL8802ALAFT7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the physical configuration of the product?
What is the operating voltage range of the product?
Does the product have clock synchronization capability?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
