Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT
Intersil ZL8802ALAFT
| Part Number: | Intersil ZL8802ALAFT |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Channel/Dual Phase PMBus ChargeMode Control DC/DC Digital Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ZL8802ALAFT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Channel/Dual Phase PMBus ChargeMode Control DC/DC Digital Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Clock Sync | Yes |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 14 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | PWM |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 26 mA |
| Switching Frequency | 1.33 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Intersil Intersil ZL8802ALAFT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Who is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
