Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9C102SIT2
Intersil X9C102SIT2
| Part Number: | Intersil X9C102SIT2 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9C102SIT2 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1K Digital Potentiometer Increment/decrement Control Interface 100 Positions PDSO8 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9C102SIT2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1K Digital Potentiometer Increment/decrement Control Interface 100 Positions PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Taps | 100 |
| Resistance | 1 kΩ |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Tolerance | 20 % |
Documentation for Intersil Intersil X9C102SIT2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.