Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16ZT1
Intersil X9428YS16ZT1
| Part Number: | Intersil X9428YS16ZT1 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16ZT1 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2K Digital Potentiometer 2-WIRE Serial Control Interface 64 Positions PDSO16 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16ZT1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2K Digital Potentiometer 2-WIRE Serial Control Interface 64 Positions PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 547.485991 mg |
| Composition | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Taps | 64 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resistance | 2 kΩ |
| Supply Type | Dual |
| Taper | Linear |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Intersil Intersil X9428YS16ZT1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the interface of the digital potentiometer?
How many positions does the potentiometer have?
What is the supply voltage range for the potentiometer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.