Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16IZT1
Intersil X9428YS16IZT1
| Part Number: | Intersil X9428YS16IZT1 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16IZT1 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Dgtl Pot 2.5 Kohm 64TAP 16SOIC |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-X9428YS16IZT1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Dgtl Pot 2.5 Kohm 64TAP 16SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 547.485991 mg |
| Composition | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Taps | 64 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resistance | 2 kΩ |
| Supply Type | Dual |
| Taper | Linear |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
Documentation for Intersil Intersil X9428YS16IZT1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the resistance value of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.