Intersil X9315USIZ-2.7
Part Number: Intersil X9315USIZ-2.7
Manufacturer: Intersil
Qty Available:
Description: 8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intersil X9315USIZ-2.7 Available.
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Interface Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Operating Supply Current 50 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Packaging Bulk
Resistance 50 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 20 %