Intersil X9315UMZ-2.7
Part Number: Intersil X9315UMZ-2.7
Manufacturer: Intersil
Qty Available:
Description: X9315 Series 50 kOhm Low Noise Digitally Controlled Potentiometer - MSOP-8
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intersil X9315UMZ-2.7 Available.
X9315 Series 50 kOhm Low Noise Digitally Controlled Potentiometer - MSOP-8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MSOP
Interface Serial
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Operating Supply Current 50 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Packaging Bulk
Resistance 50 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 20 %