Intersil X9315UMIZ-2.7
Part Number: Intersil X9315UMIZ-2.7
Manufacturer: Intersil
Qty Available:
Description: RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer 20% -40C 50muA 3mm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intersil X9315UMIZ-2.7 Available.
RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer 20% -40C 50muA 3mm
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Interface Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Circuits 1
Number of Positions 32
Number of Taps 32
Operating Supply Current 50 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Packaging Bulk
Resistance 50 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 20 %