Intersil X9315TSZ-2.7T1
Part Number: Intersil X9315TSZ-2.7T1
Manufacturer: Intersil
Qty Available:
Description: Digital Potentiometer 32POS 100k Ohm Single 8-Pin SOIC N T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intersil X9315TSZ-2.7T1 Available.
Digital Potentiometer 32POS 100k Ohm Single 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Interface Serial
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Operating Supply Current 50 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Resistance 100 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 300 ppm/°C
Tolerance 20 %