Intersil X9250TS24Z-2.7
Part Number: Intersil X9250TS24Z-2.7
Manufacturer: Intersil
Qty Available:
Description: 24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intersil X9250TS24Z-2.7 Available.
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Interface SPI
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type Non-Volatile
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Circuits 4
Number of Positions 256
Number of Taps 256
Operating Supply Current 400 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Resistance 100 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 300 ppm/°C