Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40421S14I-B
Intersil X40421S14I-B
| Part Number: | Intersil X40421S14I-B |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40421S14I-B |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Supervisor 2 Channel 14SOIC |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40421S14I-B Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Supervisor 2 Channel 14SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 500 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Reset | Active Low |
| Threshold Voltage | 4.6 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
Documentation for Intersil Intersil X40421S14I-B
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.