Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X4003M8Z-2-7A
Intersil X4003M8Z-2.7A
| Part Number: | Intersil X4003M8Z-2.7A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X4003M8Z-2-7A |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 2.92V 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X4003M8Z-2-7A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 2.92V 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.85 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Monitored Inputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Reset | Active Low |
| Reset Delay Time | 400 ms |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Threshold Voltage | 2.92 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.85 V |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Intersil Intersil X4003M8Z-2.7A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
