Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40021S14Z-AT1
Intersil X40021S14Z-AT1
| Part Number: | Intersil X40021S14Z-AT1 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40021S14Z-AT1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.6V/2.9V 1.6V to 5V 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Intersil-X40021S14Z-AT1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.6V/2.9V 1.6V to 5V 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.9 V |
| Number of Monitored Inputs | 2 |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.95 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Threshold Voltage | 4.6 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 2.85 V |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Intersil Intersil X40021S14Z-AT1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the package type of this product?
What are the operating temperature limits for this product?
How many monitored inputs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.