Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EEPROM Parallel 64K-bit 8K x 8 5V 28-Pin SOIC W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Access Time | 120 ns |
| Density | 64 kb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil X28HC64SIZ-12
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the density of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.