Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intersil-X28HC256JIZ-90T1
Intersil X28HC256JIZ-90T1
| Part Number: | Intersil X28HC256JIZ-90T1 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intersil-X28HC256JIZ-90T1 |
| Qty Available: | |
| Description: | 256k, 32k x 8-Bit, 5V, Byte Alterable EEPROM |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intersil-X28HC256JIZ-90T1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
256k, 32k x 8-Bit, 5V, Byte Alterable EEPROM
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 32 |
| Access Time | 90 ns |
| Density | 256 kb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intersil Intersil X28HC256JIZ-90T1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacity of the EEPROM?
What is the package type of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.