Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX4600LIQSR
Intersil QLX4600LIQSR
| Part Number: | Intersil QLX4600LIQSR |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX4600LIQSR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Interface Specialized 46TQFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX4600LIQSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Interface Specialized 46TQFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 46 |
| Data Rate | 6.25 Gbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Nominal Supply Current | 260 mA |
| Operating Supply Current | 260 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
Documentation for Intersil Intersil QLX4600LIQSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and package type of the Intersil IC?
What is the data rate of the Intersil IC?
What is the maximum operating temperature and supply voltage of the Intersil IC?
How many pins does the Intersil IC have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
