Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX111RIQSR
Intersil QLX111RIQSR
| Part Number: | Intersil QLX111RIQSR |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX111RIQSR |
| Qty Available: | |
| Description: | CPU12 HC12 Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-QLX111RIQSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPU12 HC12 Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 11.1 Gbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Nominal Supply Current | 111 mA |
| Operating Supply Current | 111 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
Documentation for Intersil Intersil QLX111RIQSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the data rate and operating temperature range?
What is the nominal supply current and supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.