Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Intersil-JM38510-19005BEA
Intersil JM38510/19005BEA
| Part Number: | Intersil JM38510/19005BEA |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Intersil-JM38510-19005BEA |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Multiplexer Single 8: 1 16-Pin CDIP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Intersil-JM38510-19005BEA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Multiplexer Single 8: 1 16-Pin CDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.25 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 400 Ω |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
Are there any alternate names or part numbers for this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.