Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL98012IUZ-TK
Intersil ISL98012IUZ-TK
| Part Number: | Intersil ISL98012IUZ-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL98012IUZ-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | VOLTAGE-MODE RoHS Compliant Adjustable DUAL Switching Regulator IC 85C 750kHz 600mA 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL98012IUZ-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VOLTAGE-MODE RoHS Compliant Adjustable DUAL Switching Regulator IC 85C 750kHz 600mA 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 143.193441 mg |
| Efficiency | 92 % |
| Max Input Voltage | 13.2 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 17 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Switching Frequency | 750 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL98012IUZ-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of IC?
What is the maximum output current of the IC?
What is the switching frequency of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.