Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit Video Analog Front End (AFE) with Measurement and Auto-Adjust Features
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 280 mA |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 110 Msps |
| Height | 1 mm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL98003CNZ-110
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the physical description of the product?
What is the product name and its features?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.