Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AFE Video 3ADC 8-Bit 3.3V 72-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Number of Pins | 72 |
| Interface | Parallel |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 525 mW |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 45 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 140 Msps |
| Height | 600 µm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL98002CRZ-140
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the package type of the product?
How many bits does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.