Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97650BIRTZ-TK
Intersil ISL97650BIRTZ-TK
| Part Number: | Intersil ISL97650BIRTZ-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97650BIRTZ-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Channel Integrated LCD Supply |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97650BIRTZ-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Channel Integrated LCD Supply
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Current | 250 µA |
| Width | 6 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL97650BIRTZ-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does the product belong to?
What is the physical mount type of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.