Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97642IRTZ
Intersil ISL97642IRTZ
| Part Number: | Intersil ISL97642IRTZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97642IRTZ |
| Qty Available: | |
| Description: | RoHS Compliant INDUSTRIAL Boost PULSE WIDTH MODULATION (Applications) 3.3A 85C 1.35MHz 5.5V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL97642IRTZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RoHS Compliant INDUSTRIAL Boost PULSE WIDTH MODULATION (Applications) 3.3A 85C 1.35MHz 5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 3.3 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Voltage | 18 V |
| Switching Frequency | 1.35 MHz |
| Topology | Boost |
| Height | 730 µm |
| Length | 5 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL97642IRTZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
