Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL97519IUZ-TK
Intersil ISL97519IUZ-TK
| Part Number: | Intersil ISL97519IUZ-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL97519IUZ-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | CURRENT-MODE RoHS Compliant Adjustable DUAL Switching Regulator IC 105C 1.2MHz 1A 3mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL97519IUZ-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CURRENT-MODE RoHS Compliant Adjustable DUAL Switching Regulator IC 105C 1.2MHz 1A 3mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 139.989945 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 25 V |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL97519IUZ-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

