Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL95835HRZ-T
Intersil ISL95835HRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL95835HRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL95835HRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 0V to 1.52V 90A 40-Pin QFN T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL95835HRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 0V to 1.52V 90A 40-Pin QFN T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Accuracy | 0.5 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 90 A |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.52 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
Documentation for Intersil Intersil ISL95835HRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.