Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL9502CRZ-T
Intersil ISL9502CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9502CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL9502CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount RoHS Compliant 2005 Active DC-DC Controller IC 100C 500kHz 22V 145.291306mg |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL9502CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount RoHS Compliant 2005 Active DC-DC Controller IC 100C 500kHz 22V 145.291306mg
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 145.291306 mg |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Nominal Input Voltage | 22 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Height | 950 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL9502CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
