Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL9106EVAL1Z
Intersil ISL9106EVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL9106EVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL9106EVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For ISL9106 1.6MHz 1.2A Step-down Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL9106EVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For ISL9106 1.6MHz 1.2A Step-down Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output current of the regulator?
Is the evaluation board RoHS compliant?
What is the switching frequency of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.