Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL9105EVAL1Z
Intersil ISL9105EVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL9105EVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL9105EVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL9105 600mA Low Quiescent Current 1.6MHz High Efficiency Synchronous Buck Regulator Evaluation Board Bulk |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL9105EVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL9105 600mA Low Quiescent Current 1.6MHz High Efficiency Synchronous Buck Regulator Evaluation Board Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output current of the product?
Does the product come with an evaluation kit?
Can I add the product to my BOM (Bill of Materials)?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.