Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-ISL90843UIU1027Z-TK
Intersil ISL90843UIU1027Z-TK
| Part Number: | Intersil ISL90843UIU1027Z-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-ISL90843UIU1027Z-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 50K Digital Potentiometer, 2-WIRE Serial Control Interface, 256 Positions, PDSO10, Rohs Compliant, MO-187BA,... |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Data Converter ICs > Digital Potentiometers > Intersil-ISL90843UIU1027Z-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 50K Digital Potentiometer, 2-WIRE Serial Control Interface, 256 Positions, PDSO10, Rohs Compliant, MO-187BA,...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Interface | I2C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | Volatile |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Taps | 256 |
| Operating Supply Current | 3.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Resistance | 50 kΩ |
| Supply Type | Single |
| Taper | Linear |
| Height | 950 µm |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 3.05 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL90843UIU1027Z-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the interface of the digital potentiometer?
How many taps does the digital potentiometer have?
What is the resistance of the digital potentiometer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.