Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IRUMZ-T
Intersil ISL9021IRUMZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9021IRUMZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IRUMZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3V 0.25A 6-Pin UTDFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IRUMZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3V 0.25A 6-Pin UTDFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 260 mA |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Quiescent Current | 35 µA |
Documentation for Intersil Intersil ISL9021IRUMZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the regulator?
How many pins does the regulator have?
What is the maximum input voltage for the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.