Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IICZ-T
Intersil ISL9021IICZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9021IICZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IICZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 250mA Single LDO with Low IQ, Low Noise and High PSRR LDO |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9021IICZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250mA Single LDO with Low IQ, Low Noise and High PSRR LDO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 260 mA |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
Documentation for Intersil Intersil ISL9021IICZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.