Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9014AIRBLZ-T
Intersil ISL9014AIRBLZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9014AIRBLZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9014AIRBLZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.5V2.9V 0.3A/0.3A 10-Pin DFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9014AIRBLZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.5V2.9V 0.3A/0.3A 10-Pin DFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 1.8 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9014AIRBLZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What type of regulator is it?
How many pins does it have?
What is the output voltage of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.