Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011IRKCZ-T
Intersil ISL9011IRKCZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9011IRKCZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011IRKCZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Lead Free Positive NO LEAD Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 125mV |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011IRKCZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Lead Free Positive NO LEAD Linear Voltage Regulator IC 85C 300mA 3mm 125mV
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 1.8 % |
| Dropout Voltage | 125 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
Documentation for Intersil Intersil ISL9011IRKCZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of product?
What is the output current of the voltage regulator?
What is the dropout voltage of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
