Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRKFZ
Intersil ISL9011AIRKFZ
| Part Number: | Intersil ISL9011AIRKFZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRKFZ |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.85V2.5V 0.15A/0.3A 10-Pin DFN EP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRKFZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.85V2.5V 0.15A/0.3A 10-Pin DFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 1.8 % |
| Dropout Voltage | 125 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9011AIRKFZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the output voltage of this regulator?
What type of regulator is this?
How many pins does this regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.