Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRGPZ
Intersil ISL9011AIRGPZ
| Part Number: | Intersil ISL9011AIRGPZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRGPZ |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.7V1.85V 0.15A/0.3A 10-Pin DFN EP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9011AIRGPZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.7V1.85V 0.15A/0.3A 10-Pin DFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Accuracy | 1.8 % |
| Dropout Voltage | 125 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.85 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9011AIRGPZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What type of regulator is it?
How many outputs does it have?
What is the output voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.