Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEKZ-T
Intersil ISL9008AIEKZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9008AIEKZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEKZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Positive GULL WING 2002 Linear Voltage Regulator IC 65dB 85C 150mA 2mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEKZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Positive GULL WING 2002 Linear Voltage Regulator IC 65dB 85C 150mA 2mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 175 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9008AIEKZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

