Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEFZ-T
Intersil ISL9008AIEFZ-T
| Part Number: | Intersil ISL9008AIEFZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEFZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Active Positive GULL WING 2002 Linear Voltage Regulator IC 65dB 85C 150mA 2mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Intersil-ISL9008AIEFZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Active Positive GULL WING 2002 Linear Voltage Regulator IC 65dB 85C 150mA 2mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Accuracy | 0.8 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 175 mA |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Reference Voltage | 1 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL9008AIEFZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum operating temperature of the IC?
How many outputs does the voltage regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

